Theme (szablon) WordPress

Jestem nie tylko doświadczonym grafikiem komputerowym. Zajmuję się także cięciem (kodowaniem) zaprojektowanych przez siebie stron internetowych oraz ich ewentualnym podpięciem pod platformę blogową (system zarządzania treścią) WordPress.

[col12]

wordpress-template-szablon

Czym jest ten WordPress?

W paru słowach. Jest to opensource’owy projekt o potężnych możliwościach, na którym można postawić zarówno małą stronę internetową, jak i portal, który spokojnie udźwignie paredziesiąt tysięcy odwiedzin w miesiącu. Fakt, że jest on rozwijany w oparciu o licencję GNU/GPL gwarantuje, że można go spokojnie używać do rozwiązań zarówno prywatnych, jak i komercyjnych.

Dzięki bogatemu repozytorium rozszerzeń (wstyczek) nie jest problemem by postawić na nim fotobloga, magazyn internetowy, czy też własną stronę domową. Obsługuje on najpotrzebniejsze w obecnych czasach rzeczy, takie jak:

  • Wielu użytkowników z różnymi poziomami uprawnień
  • Graficzny edytor tekstowy (wygląda jak Microsoft Word)
  • Możliwość tworzenia nowych podstron, kategoriii, wpisów
  • Upload (wgrywanie) plików na serwer
  • Wstawianie galerii zdjęć, filmików z YouTube itd.
  • różnorakie formularze kontaktowe

[/col12][col12]

Jak wygląda proces tworzenia strony opartej o WP?

1. Faza projektowa

Gdy są już znane wszystkie wymagania, jakie ma spełniać strona internetowa można przystąpić do pracy. Pierw projektowany jest layout (wygląd) docelowej strony internetowej. Po zaprezentowaniu go klientowi, wprowadzane są ewentualne poprawki. Proces ten jest powtarzany aż do momentu, w którym wygląd strony jest zaakceptowany.

2. Cięcie (kodowanie) layoutu do szablonu HTML5 / CSS3

Po zaakceptowaniu wyglądu, następuje proces cięcia grafiki i jej późniejszego kodowania (składania) do dokumentu html. Utworzenie statycznych stron (widoków) jest niezbędne w celu późniejszej implementacji dowolnego systemu zarządzania treścią.

3. Wdrażanie pod WordPressa

Mając gotowy szablon html można przystąpić do jego wdrażania pod WordPress. Proces wdrożenia obejmuje stworzenie szablonu zgodnego ze specyfikacją WordPressa, umożliwiającego swobodne korzystanie z wybranych, ustalonych wcześniej funkcjonalności.

4. Wgranie na serwer, ustawienie, przeszkolenie

Gdy theme jest już gotowy oraz przetestowany zostanie wrzucony na serwer docelowy, gdzie uprzednio zainstalowany został WordPress. Następnie jest on ustawiany „tak jak być powinno” .

Ostatnią kwestią jest ewentualne przeszkolenie z obsługi WordPressa w taki sposób, by klient był w stanie wykorzystać cały jego potencjał. Niestety, ten ostatni krok jest dosyć często pomijany w celu zredukowania kosztów, przez co późniejsze użytkowanie WP jest mniej intuicyjne, zajmuje znacznie więcej czasu i staje się tym samym mniej przyjemne. Dlatego też gorąco zachęcam osoby, który nigdy nie miały do czynienia z WordPressem o przemyślenie, czy na pewno nie potrzebują szkolenia z tej platformy. Wszakże, szkoda marnować drzemiący w WP potencjał.

[/col12]