Pocięcie szablonu (kodowanie html / css / js )

Często zdarza się tak, że zleceniodawca posiada już gotowy layout w formie graficznej i po prostu potrzebuje kogoś, kto go potnie i uczyni z niego w pełni funkcjonalną stronę internetową. Tutaj znowu do akcji może wkroczyć moja skromna osoba – zajmuję się także cięciem narysowanych przez osoby trzecie layoutów.

[col12]

html5-kodowanie-ciecie

[/col12]

[col12]

Nieogarnięty freelancer to ryzyko!

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że koszty pocięcia (zakodowania) szablonu html ulegają zmianie – cena idzie w górę. Dzieje się tak dlatego, że layouty zazwyczaj rysowane są przez osoby będące tylko i wyłącznie grafikami (bądź totalnymi amatorami) i nie mają najzwyczajniej w świecie pojęcia o tym w jaki sposób zaprojektować właściwie dane elementy strony internetowej oraz na co uważać. Podczas procesu kodowania może wyjść kilka nieoczekiwanych zmian, dodatkowych przeróbek w wyglądzie.

Jest to spowodowane głównie technologią wykonywania danej strony internetowej. Zmiany są podyktowane ograniczeniami narzucanymi przez platformę, pod którą wdrażamy.

Warto wiedzieć

Decydując się na danego grafika komputerowego dobrze jest się upewnić, że ma on pojęcie na temat późniejszego wdrażania szablonu i w przypadku implementacji pod daną platformę (np. WordPress) uwzględni jej newralgiczne punkty. Dzięki temu zaoszczędzony zostanie czas poświęcony na przeróbki grafiki, a co za tym idzie – pieniądze.

[/col12]

[hr]

[col12]

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Na pewno przy wyborze frontendowca (osoby „piszącej wygląd” strony) warto wypytać o przykładowe realizacje. Czy jego strony pisane są zgodnie ze standardami w3c, czy są dostępne przez urządzenia mobilne. No i chyba najważniejsze – czy są one przyjazne wyszukiwarkom internetowym i portalom społecznościowym.

Warto także spytać, czy strona zostanie napisana zgodnie z najnowszymi trendami, przy użyciu najlepszych dostępnych obecnie narzędzi. Wielu ludzi zajmujących się tworzeniem www spoczęło na laurach i uważają, że „stare jest dobre, bo sprawdzone” – nic bardziej mylnego! Świat idzie do przodu, warto więc by nasza strona szła z duchem czasu i nie była archaizmem podczas swojej daty premiery.

W obecnych czasach powstało bardzo wiele narzędzi, które z powodzeniem pomogą zbudować porządną stronę internetową, jeśli tylko zostaną one użyte przez wprawioną osobę. Skoro już ktoś decyduje się na promocję w internecie i łoży na to pieniądze warto, by zainwestować je z głową i być zadowolonym z końcowego efektu.

[/col12]

[col12]

sztuka-pisania-kodu

[/col12]