FAQ

... czyli najczęściej zadawane pytania.

W dziale „Często zadawane pytania” [FAQ – frequently asked questions – ang.] staraliśmy się umieścić kwestie, które dosyć często wprawiają potencjalnych klientów w zakłopotanie. Nie każdy przecież musi wiedzieć czym jest CMYK, co to jest layout, czy RWD.

Gdyby jednak niektóre kwestie w dalszym ciągu były dla państwa niejasne, wówczas gorąco zachęcamy do kontaktu z nami!

Strony internetowe (strony www)

Chcę mieć stronę internetową. Co potrzebuję?

By zaistnieć w sieci potrzebne nam będą trzy podstawowe rzeczy.

  1. Domena – najczęściej jest to nazwa naszej firmy, usługi. Najczęściej stosuje się domeny krajowe np: twojanazwa.pl, globalne, np: twojanazwa.com, oraz domeny lokalne np. twojanazwa.walbrzych.pl. Dla organizacji/fundacji zwykło się stosować domeny o końcówce .org lub org.pl. Wykupioną domenę trzeba zaparkować (podpiąć) do serwera www.
  2. Serwer www –  najprościej mówiąc, jest to miejsce, w którym będą trzymane pliki naszej strony internetowej (może to być zarówno kilka pojedynczych plików jak i cały system zarządzania treścią). Do serwera przypinana jest nasza domena. Z reguły, serwer www służy także nam także jako serwer do firmowej poczty elektronicznej (poczty w domenie, np. nazwauzytkownika@twojanazwa.pl).
  3. Strona internetowa – zakodowany, działający projekt, który po wrzuceniu na serwer będzie widoczny pod wykupioną i zaparkowaną przez nas wcześniej domeną. W przypadku systemów zarządzania treścią (np. WordPress) konieczna będzie także odpowiednio skonfigurowana baa danych (serwer SQL).

Zamawiający nie musi oczywiście mieć żadnej wiedzy programistycznej ani praktycznej związanej z budowaniem strony internetowej by takową posiadać. Jesteśmy od tego, by przeprowadzić Państwa przez ten proces zajmując się wszystkimi aspektami technicznymi.

Czym jest CMS?

CMS, czyli system zarządzania treścią [Content Management System – ang.] to aplikacja internetowa, dzięki której właściciel strony (lub osoby przez niego upoważnione) mogą w łatwy sposób zarządzać treściami umieszczonymi w witrynie. Dzięki przyjaznemu panelowi administracyjnemu, intuicyjnemu edytorowi tekstowemu można szybko i sprawnie dodać newsa, wrzucić zdjęcia itd.

Posiadanie strony internetowej podpiętej pod system zarządzania treścią pozwala na łatwą, dalszą rozbudowę witryny o kolejne moduły. Specjalizujemy się w stawianiu stron internetowych opartych o silnik zwany WordPress. Jest to sprawdzone oprogramowanie blogowe, które na przestrzeni lat ewoluowało do pełnoprawnego systemu zarządzania treścią. Stanowi obecnie najbardziej popularną platformę. Dziennie korzysta z niej setki milionów osób.

Co ważne, nie pozostawiamy nikogo „na pastwę losu” . Przy zamówieniu kompletnej usługi polegającej na stworzeniu strony w oparciu o system zarządzania treścią, przewidujemy także przeszkolenie z zakresu obsługi panelu administracyjnego.

Jaka jest różnica między projektem strony, a szablonem?

Projekt strony internetowej – przyjęło się, że pod tym sformułowaniem chodzi najczęściej o tzw. projekt graficzny [layout – ang.]. Layouty z reguły tworzone są w oprogramowaniu do grafiki rastrowej. Najpopularniejszym programem do tworzenia designów tego typu jest program Adobe Photoshop. Zamawiając projekt graficzny otrzymujemy zazwyczaj wygląd strony startowej (tzw. strona główna) oraz opcjonalnie, projekty graficzne podstron.

Sam projekt graficzny nie jest jednak pełnoprawną stroną internetową. By tak się stało, projekt graficzny trzeba pociąć oraz zakodować – do tego z kolei jest potrzebny tzw. frontend-developer i/lub programista. Po pocięciu i zakodowaniu powstaje tzw. szablon.

Szablon strony internetowej – jest to pocięty oraz zakodowany projekt graficzny. W szablonach wyróżniamy dwa najbardziej popularne typy:

  • Szablon strony w formacie html – jest to tzw. statyczny szablon. Wsyzstkie zmiany na stronie internetowej psotawionej na szablonie html muszą być wprowadzane ręcznie poprzez edytowanie plików znajdujących się na serwerze. Potrzebny do tego będzie edytor tekstowy oraz klient FTP. Wskazana jest także podstawowa znajomość HTML oraz CSS.
  • Szablon pod system CMS – szablon gotowy do uruchomienia pod proponowanym przez wykonawcę usługi systemem zarządzania treścią. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie z uwagi na fakt, że strona jest łatwa w edycji. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych programów oraz zbędna jest wiedza programistyczna.W naszym przypadku, wszystkie strony internetowe oparte o CMS stawiane są na systemie zarządzania treścią WordPress.